Web yazılımda biçim önem mi ?

Biçimi tasarım ve içeriğin bütünleşmesi olarak düşünebiliriz. Renk düzeni, okunabilirlik, içerik - tasarım ilişkisi biçimle ilgilidir.

Renk Düzeni: Tasarlananacak sitenin renk düzeni içerik ile uyumlu olmalıdır. Bununla birlikte eğer arkaplan (artalan) rengi koyu ise içerik alanında açık renkler seçilmelidir. Kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler kullanıcının gözünü çok çabuk yorduklarından mümkün olduğunca az kullanılmalı, bunun yerine mavi, yeşil, mor, turkuaz gibi soğuk renkler tercih edilmelidir. Site siyah - beyaz gibi nötr renkler üzerine şekillendirilecekse sıcak ve soğuk renklerin kullanımı kullanıcı üzerinde daha etkili olmaktadır. Bu yüzden bu renklerin kullanımında daha dikkatli olunmalıdır.

Sayfalar arası geçişlerde arkaplan rengi gibi sabit bileşenler aynı renkte olmalı, her sayfada farklı renkler kullanılmamalıdır.

Okunabilirlik: Sitede kullanılacak içerik tipografi ile uyumlu olmalıdır. Font seçiminde Times New Roman gibi keskin hatlı ve eski bir site izlenimi uyandıran fontlar seçmek yerine Open-Sans gibi modern, yumuşak hatlı seçimler yapılmalıdır. Bu şekilde yazıların okunaklığı artmakta ve kullanıcının gözü yorulmamaktadır.

Font büyüklüğü ne çok büyük ne de çok küçük olmalıdır. 12px - 14px, bir site için ideal font büyüklükleridir. 11px, 13px gibi tek sayılı font büyüklükleri tercih edilmemelidir. Başlıkların büyüklüğü içerik ile uyumlu olmalıdır.

İçerik hizalamaları da bir sitenin genel görünümünü etkiler. Hizalamada sola ya da her iki yana yaslama kullanılabilir. Uzun içerik yazılarında ortalı hizalama kullanılmamalıdır.

İçerik ile tasarım arasında bir uyum bulunmalıdır. Yazılar içinde bulunduğu alanın sınırlarına çok yakın olmamalı, aralarında belirli bir boşluk bulunmalıdır. Satır yükseklikleri ise font büyüklüğüne göre uygun seçilmelidir.

Okunabilirliği etkileyen bir diğer önemli unsur ise uzun metinli yazılarda görsellerin kullanılmasıdır. Bu şekilde kullanıcının metni okumaktan sıkılması önlemiş olur. Görsellerin seçimi ise metin ile ilgili olmalı, içerikle uyumsuz resimler kullanılmamalıdır.